Antimalarická profylaxe

Malárieje parazitární onemocnění, které přenášejí komáři. 

 

Postihne každý rok více než 10 000 Evropanů, kteří navštívili tropy a subtropy. Pro onemocnění jsou charakteristické záchvaty horečky. Malárii vyvolávají čtyři druhy prvoků (plasmodií), které způsobují různé formy nemoci.

 

Typy plasmodií způsobujících malárii

Plasmodium Název onemocnění  Opakování horečky
Vivax terciána 48 hodin
Ovale terciána 48 hodin
Malariae kvartána  72 hodin
Falciparum tropika  24-36 hodin

 

Onemocnění probíhá ve třech fázích a trvá několik hodin. Střídají se různé příznaky nemoci jako je zimnice a třesavka, pocení, vzestup a pokles horečky. První fáze začíná pocitem silného chladu, mrazení a třesavky. Objevuje se např. promodrání rtů a prstů. Nemocný je malátný, má bolesti hlavy, zad a končetin, zvrací, hučí mu v uších a může mít zimnici. Za 15 minut až 2 hodiny teplota stoupne na 39 až 41,5 stupňů C. Pacient dýchá zrychleně, je neklidný, vzrušený, někdy také dezorientovaný. Horečnatá fáze trvá podle druhu malárie od dvou do šesti, mnohdy dokonce více hodin. Pokles teploty provází silné pocení, pocit úlevy a vyčerpanosti. Nemocný se mezi záchvaty cítí relativně lépe. Všechny tyto reakce organismu ovlivňuje obranyschopnost člověka.

 

Frekvence hlavních příznaků malárie u Evropských cestovatelů

Příznak Frekvence v % 
Horečka 81,0
Bolesti hlavy 49,7
Únava 34,8
Bolesti kloubů a svalů 23,2
Průjem 13,9
Zvracení 11,9

 

Malárii bychom v žádném případě neměli podceňovat, některé formy a komplikace mohou končit dokonce smrtelně. Důležitá je také informace, že onemocnění se může projevit jak během pobytu, tak i po návratu domů.

 

Nejzávažnější formou je tropická malárie, jejíž příznaky se objevují za 7-12 dní po poštípání komárem. Onemocnění se projevuje horečkou, která se opakuje po 24-36 hodinách, pokud nezahájíme léčbu, dojde ke komplikacím pro které je často neléčená tropická malárie smrtelná. Ostatní druhy parazita vyvolávají zpravidla malárii bez komplikací.

 

K nejčastějším příznakům malárie patří horečka, kterou mívá až 81 % onemocnělých Evropanů. Běžné jsou i bolesti hlavy, kloubů, svalů a únava. Někteří postižení trpí i průjmem a zvracením.

 

Málárii se dá předejít léky. Musíme je ale začít užívat už před plánovanou cestou. Tím to ale nekončí, berou se také během cestování i po jeho skončení. Preventivně se antimalarikaužívají minimálně jeden týden před cestou do malarické oblasti v případě, že se berou jednou týdně. Léky užívané každý den stačí brát 2 dny před odjezdem. V prevenci se pokračuje po celou dobu pobytu a ještě 4 týdny po návratu. Výjimkou je Malaron, který stačí brát jen 7 dní po návratu.

 

Užívání léku by nemělo přesáhnout dobu 5 měsíců. V případě delšího pobytu nám lékař podle místa pobytu poradí další postup, nejčastěji však doporučí určitý typ samoléčby. Pro preventivní užívání antimalarik je rozhodující do jaké zóny oblast pobytu patří (A, B, C).

 

Zóny rizika získání malárie dle WHO

 

Antimalarikum podávané pro prevenci vzniku onemocnění (tzv. antimalarická profylaxe) určuje lékař především podle místa pobytu. Oblasti výskytu malárie se dělí na tři zóny. Zóna A je oblastí nízkého rizika, malárie se vyskytuje jen v teplém období roku. Zde postačí jen ochrana před komáry, kterou při cestování na venkově preventivně doplňujeme chlorochinem.

 

Zóna B je oblastí středního rizika, protože se zde malárie vyskytuje celoročně a pro prevenci se nejvíce doporučuje chlorochin v kombinaci s proguanilem nebo meflochin. Zóna C je oblastí s vysokým rizikem získání malárie, onemocnění je možné získat kdykoliv během roku, a to nejčastěji tropickou malárií. Situace se komplikuje tím, že parazit je často odolný účinkům chlorochinu nebo meflochinu, proto je třeba lék vybrat velmi pečlivě.

 

Podle rezistence plasmodií na antimalarika se odvíjí profylaxe následujícími léky:

Účinná látka Název Profylaktická dávka Počet tablet Frekvence
Chlorochin Delagil  500 mg 2x 250 mg týdně
Proguanil Paludrine 200 mg 2 x 100 mg denně
Doxycyklin Deoxymykoin  100 mg 1x 100 mg  denně
Meflochin Lariam 250 mg 1x 250 mg týdně
Atovaquone/Proguanil  Malarone 250/100 mg 1x 350 mg denně

 

Pro těhotné ženy a děti představuje malárie velké riziko a měli by se vyvarovat zejména oblastí, kde je rezistence plazmodií na chlorochin (oblast C). Pro obě skupiny je životně důležité dodržování pravidel expoziční profylaxe; typ a množství léků musí zvážit lékař předepisující malarickou profylaxi.

 

Většina turistů nebo cestujících za byznysem má během svého pobytu dostupnou lékařskou péči. V případě podezření na onemocnění je nutné okamžitě navštívit lékaře, který z laboratorního vyšetření krve určí diagnózu a nasadí účinnou léčbu. Při málokterém onemocnění je rychlá diagnóza a odpovídající terapie tak důležitá, jako u malárie.

 

V případě, že lékař není v zahraničí dostupný a objeví se příznaky onemocnění, je nutné, abyste léčbu zahájili sami. Léčebnou dávku antimalarik tzv."stand by treatment" - tj. pohotovostní léčbu (pro autoléčení), je třeba podat nejpozději do 36-48 hodin od vzniku horečky. Proto pro pobyt v oblastech s výskytem malárie, především s prokázanou lékovou rezistencí plazmódií, je třeba vzít s sebou kromě antimalarických tablet pro profylaxi, rovněž rezervní léky k přerušení případného malarického záchvatu, který se vyskytne i přes aplikovanou profylaxi. Pro "stand by treatment" se používá vždy jiné antimalarikum, než bylo užíváno pro chemoprofylaxi. I když jste užívali chemoprofylaxi nebo "stand by" léčbu, je důležité co nejdříve kontaktovat lékaře, protože recidivy malárie jsou možné.

 

Kromě používání antimalarik je možné snížit riziko poštípání komárem, a tím i přenos parazita do krve následujícími způsoby:

  • omezení pobytu venku po západu slunce (za soumraku), kdy je aktivita komárů nejvyšší
  • používání moskytiér dokonale utěsněných pod lůžkem a ošetřených repelenty
  • nošení světlého oděvu s dlouhými rukávy a nohavicemi
  • instalace sítí v oknech a dveřích
  • používání repelentů především na nekrytých částech těla
  • používání insekticidních přípravků