Očkování pro děti

 

Díky očkování po celém světě se podařilo zcela vymýtit onemocnění pravými neštovicemi. Po zavedení celoplošného očkování proti dětské obrně nebyl v naší zemi zaznamenán jediný případ onemocnění. Přitom dětská obrna postihovala stovky dětí, desítky jich na obrnu umíraly a další desítky přežívaly s trvalými následky. Podobné úspěchy zaznamenáváme i u dalších dříve běžných nemocí, jako je černý kašel, spalničky a další nemoci.

 

Jak očkování funguje? Při očkování se do těla dostává očkovací látka, vakcína, která obsahuje oslabené nebo mrtvé zárodky nemoci. Očkovací látka nezpůsobí nemoc, ale přiměje organismus vytvořit protilátky, které ho v budoucnu před touto nemocí ochrání.

 

Rozdělení očkování

 

1. Pravidelné očkování – povinné očkování všech dětí podle očkovacího kalendáře.

2. Doporučené očkování – nepovinné očkování proti dalším častým nemocem většinou se závažným průběhem, které z hlediska epidemiologické situace lze doporučit. Některá doporučená očkování se mohou stát v odstupu času součástí pravidelného očkování.

 

Aktuality / Zajímavosti

více aktualit

Otázky a odpovědi

Proč je současné schéma povinného očkování stále předmětem diskuzí?
BCG vakcína (posunutí do 10. týdne, event. zrušení ?) Hexavakcína (zahájení v 5.-7.měs., 2-d. schéma ?) Trivakcína /s,z,p/ (zahájení po 24 měs.?) Pneumokoková v. (schéma 2+1...
další otázky